Rehber

Instagram Reels Nedir? Nasıl Paylaşılır?

Facebook INC (Meta INC) tarafından satın alındıktan sonra popülaritesi ve kullanım oranı muazzam artış gösteren Instagram, sürekli olarak gelişmeye devam ediyor. Instagram’ın son bombası Reels (makaralar) artık Türkiye’deki kullanıcılarının da kullanımına sunuldu.

Reels, Instagram kullanıcılarının çeşitli efekt ve ses kullanımına izin verilen video paylaşım alanıdır. Instagram tarafından ilk olarak kullanıma sunulduğu dönem 15 saniye ile kısıtlı olan reels süresi, zamanla 30 saniyeye yükselmiş, şu an ise 60 saniyelik videoların paylaşılmasına izin vermiştir.

Instagram kamerasından reelse ulaşabilirsiniz. Reels’te paylaşacağınız videolara müzik ekleme imkanınızda var. Bunun için Instagram müzik kütüphanesinden seçim yapabilir ya da kendi sesiniz ile çekim yapabilirsiniz.

Arttırılmış gerçeklik efektleri yer almaktadır. Ayrıca, orijinal ses kullanan kişilerin sesleri açık hesaplarda görünebilecek ve isteyen kullanıcılar, bu sesleri kullanabilecek.

Reels videosu çekerken, zamanlayıcı ve geri sayım kullanabilirsiniz. Böylece, eller serbest vaziyette video çekerek reels paylaşabilirsiniz. Reels videonuzun belirli bölümünü hızlandırabilir veya yavaşlatabilirsiniz.

Keşfet algoritması reels ile gönderiler arasında farklılık göstermektedir. Reels’in keşfet sistemi farklı, gönderilerin keşfet algoritması farklıdır. Gönderi üzerinden keşfet almakta zorlanan üyelikler, reels ile ön plana çıkabilmektedir. Reels paylaşımlarınızda etiketlerinizi, video ya özel etiketler (# – hashtag) ile paylaşmanızı tavsiye ederiz.

Yorum Bırak

1 Comment

  • ben cok izliyorum reels ve en begendiklerim komik videolar, insan bir girince cikmak bilmiyor. 🙂