Nasıl Yapılır?

İnstagram Çıkartma Kullanımı

Instagram’da çıkartmaları kullanma

Instagram’da belirli çıkartmaları göremiyorsanız App Store veya Google Play Store‘u ziyaret ederek uygulamanızı en son sürüme güncellediğinizden emin olun. Tüm çıkartmaların herkese sunulmadığını aklınızda bulundurun.

Hikayenizde bir fotoğraf veya video paylaşırken kendinizi eğlenceli ve farklı şekillerde ifade etmek için çıkartmalar ekleyebilirsiniz.

Çıkartma eklemek için hikayenizde  simgesine dokunun. Buradan:

 • İnsanların önemsediğiniz bir kâr amacı gütmeyen kuruluşa bağışta bulunabilmesi için bir bağış çıkartması ekleyin. Bağış çıkartmasını seçtikten sonra, adına para toplamak istediğiniz kâr amacı gütmeyen kuruluşu seçin ve bağış kampanyanızın adını özelleştirin. İnsanlar hikayenizde bağış çıkartmanızı gördüğünde, Bağışta Bulun‘a dokunarak seçtiğiniz kâr amacı gütmeyen kuruluşa bağışta bulunabilir. Toplanan toplam tutarı ve kullanıcı adlarına göre yapılan bağışları görmek için hikayenizde ekranı yukarı kaydırın.
 • Popüler meydan okumalara katılmak için bir meydan okuma çıkartması ekleyin. Meydan okuma çıkartmasını seçtikten sonra arkadaşlarınızı meydan okumayı tamamlamaları için aday gösterebilirsiniz.
 • Kendi çoktan seçmeli sorunuzu yazmak ve cevapları özelleştirmek için bir test çıkartması ekleyin. İnsanlar sunduğunuz bir şıkka dokunarak yanıt verebilir. Test yayınlandıktan sonra, takipçileriniz oy verebilir ve doğru cevap verip vermediklerini öğrenebilir. Hikayenizi görüntüleyip parmağınızı yukarı kaydırdığınızda, her bir şıkkın kaç oy aldığını ve her bir kişinin hangi şıkka oy verdiğini görebilirsiniz.
 • Herhangi bir ana doğru geri sayım yapmak için bir geri sayım çıkartması ekleyin. Geri sayım çıkartmasını seçtikten sonra, dokunarak adı, tarihi, saati ve rengi (renk seçiciye dokunarak) özelleştirebilirsiniz. Takipçileriniz hikayenizde geri sayım çıkartmasını gördüğünde, çıkartmanın köşesindeki ok işaretine dokunarak hatırlatma ayarlayabilir ve geri sayımınızı hikayelerinde paylaşabilir. Geri sayım sona erdiğinde, size ve geri sayımınız için hatırlatmaları açmış herkese bildirim gönderilir.
 • İnsanların size soru sorabilmesi veya şarkı gönderebilmesi için bir soru çıkartması ekleyin. İlk önce soru çıkartmasına dokunun ve ardından insanların size soru sorabilmesi için  simgesini seçin veya size şarkı gönderebilmeleri için  simgesine dokunun. İnsanlar, hikayenizdeki çıkartmaya dokunup size sormak istedikleri soruyu yazabilir veya bir şarkı gönderebilir. Kendi hikayenizi görüntülediğinizde ve ekranı yukarı kaydırdığınızda, kimlerin yanıt verdiğini görebilirsiniz. Birisinden gelen yanıtı paylaşmak için üzerine dokunun. Birisinin sorusunu veya şarkısını paylaştığınızda, bu kişinin fotoğrafının ve kullanıcı adının gösterilmeyeceğini aklınızda bulundurun.
 • Bir müzik çıkartması ekleyin ve bir şarkı için arama yapın. Seçtiğiniz şarkının şarkı sözleri bulunuyorsa, bu sözler için farklı yazı tipleri ve tasarımları seçebilir ve şarkının oynatmak istediğiniz kısmını düzenleyebilirsiniz. Bir kişi hikayenizi izlerken, sanatçı hakkında daha fazla bilgi almak veya şarkıyı dinlemek için şarkı sözlerine dokunabilir.
 • Kendi sorunuzu yazmak ve cevapları özelleştirmek için bir anket çıkartması veya ifade simgesi kaydırma çubuğu çıkartması ekleyin. İnsanlar sunduğunuz bir şıkka dokunarak veya seçtiğiniz ifade simgesini kaydırarak yanıt verebilir. Yayınlandıktan sonra, takipçileriniz oy verebilir ve gerçek zamanlı sonuçları görebilir. Hikayenizi görüntüleyip parmağınızı yukarı kaydırdığınızda, her bir şıkkın kaç oy aldığını ve her bir kişinin hangi şıkka oy verdiğini görebilirsiniz.
 • Bir konum çıkartması eklemek için yakınlardaki seçenekleri aratın veya seçin. Hikayenizi gören kişiler, çıkartmaya dokunup konumun sayfasını görebilir.
 • Bir konu etiketi çıkartması ekleyin. Hikayenizi gören kişiler, çıkartmaya dokunarak girdiğiniz konu etiketinin sayfasını görebilir.
 • Bir mevcut zaman veya hava durumu çıkartması ekleyin. Bu çıkartmalar, cihazınızdan alınan bilgilere ve mevcut konumunuza dayalıdır.
 • Bir selfie çıkartması ekleyin ve boomerang çekmek için  simgesine dokunun. Selfie’nize ifade simgesi kamera efektleri ekleyebilir ve arkaplan rengini değiştirebilirsiniz.

Çıkartmaları yönetme

 • Çıkartmaları videonuzda belirli bir noktaya tutturun. Bir video çektikten sonra, bir çıkartma ekleyin ve çıkartmaya dokunup basılı tutun. Çıkartmayı tutturmak istediğiniz yeri bulmak amacıyla videoda gezinmek için ekranın alt kısmındaki kaydırma çubuğunu kullanın. Çıkartmayı taşıyın ve Tuttur‘a dokunun.
 • Bir çıkartmayı döndürmek ve yeniden boyutlandırmak için iki parmağınızı birbirinden uzaklaştırıp yakınlaştırın.
 • Bir çıkartmayı silmek için çıkartmayı sürükleyip ekranın alt tarafındaki  simgesinin üzerine bırakın.

Hikayenizi yükleme, kaydetme ve düzenleme hakkında daha fazla ipucu alın.

Yorum Bırak